A múlt hétvégén tartották a most már hagyományos százéves házak évfordulóját. Mi is megnéztünk három megnyitott épületet, egyet a XIII, és kettőt a V. kerületben. Két bérházba és a Kúria épületébe néztünk be és fotóztunk is.
Az első megtekintett ház az újlipótvárosi Gogol utca 22. szám alatt volt. Ez egy hagyományos bérház, udvarral, lifttel.
Kívülről elég szürke, kopott, belülről azért izgalmasabb: vannak a kapuban kis stukkók és díszes a kőpadló. Egyébként az udvaron már készültek zenélni, ha maradtunk volna, akár hallhattuk is volna őket! A maradék helyen az aszfalton gyerekek rajzolgattak hatalmas vastag színes krétákkal. Emellett sütit és üdítőt is kitettek.
Az épületnek hagyományoson van, kovácsoltvas liftaknás csigalépcsős fő folyosója, illetve egy cselédlépcsője is. Gyorsan felszaladtunk hogy lefelé is lőjünk pár képet az udvarra, aztán lifttel le.
A lift egy nem túl új, talán hetvenes évekbeli sima gombos lift. Én nem túl gyakran találkozom ilyen liftekkel, otthon nincs is, úgyhogy nekem még ez is esemény, hogy ilyet látok!
Ezután jött a mostani Kúria épülete, a Markó utca 16. szám alatt. Ezt az épületet nem lehet nem észrevenni, hatalmas oszlopos ház! Ide azért nem volt olyan egyszerű bemenni, mint az előbb a Gogol utcai házba; ötösével léptünk be, addig is egy rendőrtiszt röviden elmondott pár fontos dolgot nekünk.
Bementünk, átvizsgáltak minket, és ha épp nem maradtunk le, tudtuk figyelni az idegenvezetést. Aki bemegy, balról láthat egy hatalmas Justitia szobrot, aztán lépcsőn fel a Kúria elnökének dolgozószobája felé vettük az irányt.
Azt a szobát és a személyzetet kivéve mindent tudtunk fotózni.Egy szoba tele volt korabeli személyek festett portréival, majd ezután egy tekintélyes tárgyalóterembe léptünk, és arról nyílt a dolgozószoba, oda csak benézhettünk.
Valóban szép hely ez az egész épület, a csillárokkal, a csupa fa bútorokkal, a bőrszékekkel. Ha kedvünk lett volna, az ebédlőben kitölthettünk volna egy tesztet és kaptunk volna ajándékba csokit (vagy simán elvehettük volna azokat a tálkából, de nem voltunk olyanok).
Itt vetítettek is és kiállítottak vitrinben pár régi könyvet is. Az aulában, a Justitia szoborral szemben igazi régi mechanikus szerkezeteket nézhettünk meg: írógépet, lajstromozót, de láthattunk korabeli ruházatot is és mellettük szintén könyveket.
Végül a Falk Miksa utca 4. szám alatti bérházba mentünk be. Eme épület feltűnő a barackszínűre festett befelé forduló homlokzatával. Bent és kint kis stukkóminta díszítések vannak.
Ez is egy hagyományos bérház, udvarral, lépcsőházzal. Az udvar kétfelé van osztva, van egy első emeleti és egy földszinti része, mert félig beépítették.
A lift valamivel modernebb, mint az első házban. (Ez a kép? :):):))
Hanem ami a legérdekesebb, az a névsor tábla, melyeken valaha gombok szerepeltek. Most nevek nélkül és kiszedett gombokkal hagyott emléket magának.
Ez meg... egész egyszerűen aranyos!
Sima napokon nem valami könnyű bejutni egy bérházba kaputelefon és kód nélkül, minden kapu zárva van. Ezért különösen jó ez az alkalom, mert az egyszerű, a valóságban szinte elvesző épületek is lehetőséget kapnak, hogy feltűnjenek. Köszönjük a programot mindenkinek!
Elekes Dávid
Fotók: Béni Csaba
A látogatás galériája, a fényképek is onnan vannak: