A közszolgálati rádió új zenei csatornája, a Dankó Rádió tavaly decemberben indult, a Regionális Adások helyén. Ez egy nagyon egyedi tematikájú, nótazenét sugárzó csatorna. Nevét nem véletlenül az egyik legnagyobb magyar cigányprímásról, Dankó Pistáról kapta. Kívánságműsorokat, nóta-összeállításokat hallgathatunk rajta és itt szól újra a Petőfi Rádión már régen megszüntetett Jó ebédhez szól a nóta c. műsor is.
A nótahangulatot az egyik alapvető népi hangszer, a cimbalom adja. Ezen szólalnak meg az arculatból jól ismert dallamok. Balogh Kálmán cimbalomművész játssza a szignálokat.
A zenék jogtulajdonosa az MTVA és csak ismertető jelleggel készült a zenei összeállítás.
Viszonylag kevés műsora van, mindössze négy, ebből hármat sikerült elcsípnem.
Vegyünk most észre pár dolgot a szignálokat hallgatva!
Figyeljük meg, hogy egy dallamsort, többféle módon felhasználtak, többféle változat készült belőle. A Tudod-e még az én nótám és a Jó ebédhez szól a nóta c. műsorok dallamvilága csaknem egyforma, csak az egyik lágyabb, a másik erőteljesebb, szinte táncolni lehet rá.
Most már, a cikksorozat második részénél tartva, észre tudjuk venni a dallambéli hasonlóságokat a különféle rádióknál. Mint már korábban is hangsúlyoztam, rendszerben gondolkodtak az alkotók, tehát egyféle műsorhoz azonos dallamot akartak rendelni, legalább az alapvető műsoroknál. Ez néha sikerült, néha nem. A hírműsoroknál/inzerteknél jól ment a dolog. De időnként érdekes esetek fordulnak elő. A legutóbb bemutatott Bartók Rádiós reklámszignálok egyáltalán nem hasonlítanak a mostani Dankó rádiós reklámszignálokhoz. Tehát kicsit zavaros, de ha az ember nem próbál meg dallamra asszociálni, talán észre sem veszi.
Ha ismét tévéhez akarnánk hasonlítani a zenei világot, akkor a Duna TV zenéit is cimbalom szólaltatja meg.